На Андрія – дівицям надія

17 грудня в українській школі «Мрія» м. Барселона пройшли Андріївські вечорниці. Традиційно, у вечір12 грудня, дівчата та хлопці сходилися до однієї хати, де жартували, оповідали цікаві історії та грали в різні ігри, а в ніч з 12-го на 13-е грудня ворожили.

Як тільки звечоріло, дівчата приносили до господині, де мали відбутися вечорниці, хто що мав: сир, масло, яйця, борошно, фрукти. Хлопці приносили наливку і цукерки. Господиня варила компот із сушених фруктів і картоплю на вареники. Дівчата приходили заздалегідь і допомагали готувати святкову вечерю.

Після заходу сонця надходили парубки, розсідалися по світлиці і тоді розпочиналося дійство. Починалося все із цікавих історій, які переказували хлопці, поки деякі дівчата з господинею накривали святковий стіл. Найдивовижніші оповідки розповідали старші парубки, вставляючи поміж тим всілякі жарти, щоб наймолодші дівчата не заспали, адже треба було 12-ї години ночі дочекатися, щоб наворожити собі свою доленьку…

Тож на наших шкільних вечорницях учителі і учні намагались повністю відтворити особливості святкування Андрія, адже ми знаємо лише маленьку часточку ритуалів та обрядів наших предків.

Дівчата пекли калиту у справжній українській печі. Калита- це великий корж із білого борошна, який печуть усі дівчата разом, – місять тісто всі за чергою, від найстаршої дівчини до наймолодшої. Потім кожна дівчина торкалася пальцем тіста, лишаючи відбиток. Яким пальцем торкнулась, така і доля буде.

Вірять дівчата, якщо запитати ім’я першого зустрічного чоловіка, то таке ім’я і матиме майбутній чоловік. Одна зустріла Андрія, друга Юрія і т.д.

А ще вони дуже прагнули знати, якого будуть мати чоловіка: багатого чи бідного. Для того взяли вони поліна (для топки пічі) і їх розглядали. Якщо поліно сукувате, то чоловік багатий буде, а якщо – гладеньке, то бідний посватає.

Ну а для останнього ворожіння, у гості завітав собака. Кожна дівчина випікала коржик – “балабушки”, який позначали, щоб упізнати. Та дівчина швидше за подруг вийде заміж, у якої Лакі-собака коржика з’їла.

Багато українських страв було наготовлено, співали українські пісні та і без танців не обійшлося.

Проте і досі “Андріївські вечорниці” – це веселе і колоритне дійство, жарти і сміх, який охоплює не тільки молодь, а і старше покоління. Це збитки, жарти, пустощі, здебільшого хлопців, які дозволяються тільки в Андріївську ніч.01 02 03 04